Podniesienie ścianki kolankowej

podniesienie ścianki kolankowej

Zmianą, jaką najczęściej chcą wprowadzić do projektu nasi klienci jest podniesienie ścianki kolankowej.  Poniżej wyjaśniamy jaką rolę pełni w budynku ścianka kolankowa oraz co daje zmiana jej wysokości.

Co to jest ścianka kolankowa?

Ścianka kolankowa to jest ściana konstrukcyjna na poddaszu, na której opiera się dach. Jest widoczna pomiędzy podłogą a skosem dachu. W niektórych projektach domów typowych ścianki kolankowej nie projektuje się i wówczas dach opiera się bezpośrednio na stropie, a skosy zaczynają się od podłogi.

Co daje podniesienie ścianki kolankowej?

Wykonanie ścianki kolankowej sprawia, że skosy połaci dachu budynku są znacznie wyżej nad podłogą. Na etapie adaptacji projektu wprowadzamy zmianę polegającą na podniesieniu ściany kolankowej jeżeli klientowi zależy na lepszym wykorzystaniu przestrzeni poddasza i zwiększeniu powierzchni użytkowej (czyli tej liczonej powyżej 1,80 m nad podłogą). Podniesiona ścianka kolankowa daje łatwiejsze do umeblowania pomieszczenia i zagospodarowanie przestrzeni pod skosami.

podniesienie ścianki kolankowej
Poddasze bez ścianki kolankowej
podniesienie ścianki kolankowej
Poddasze ze ścianką kolankową

Jak wysoka może być ścianka?

Jeżeli projekt nie przewiduje ścianki kolankowej to można ją zaprojektować, albo podwyższyć kiedy istniejąca jest za niska. Optymalna wysokość ścianki kolankowej to 100 cm w stanie wykończonym. Sugerujemy, aby nie podnosić ścianki kolankowej ponad tą wysokość, jeżeli w połaci dachowej są przewidziane okna dachowe. Zbyt wysokie ich osadzenie utrudnia kontakt wizualny z otoczeniem, co wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, a także zwyczajnie ich otwieranie czy mycie. Ponadto ściankę kolankową podnosimy o tyle, aby nie zaburzyć proporcji budynku.

Kiedy można podnieść ściankę kolankową?

Zmiana polegająca na podniesieniu ścianki kolankowej jest zmianą istotną w świetle prawa budowlanego i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego też musi być naniesiona w projekcie na etapie adaptacji. Podniesienie ścianki kolankowej zmienia wysokość projektowanego budynku i jego kubaturę, a to prawo budowlane traktuje jako istotne odstępstwo od projektu i nie można zrobić tego samowolnie na budowie.

Jak wprowadzamy zmianę?

Przede wszystkim sprawdzamy najpierw czy podniesienie ścianki kolankowej, a tym samym zmiana wysokości budynku jest zgodna z warunkami zabudowy. Następnie przedstawiamy klientowi szkic koncepcyjny jak zmiana wpłynie na wygląd budynku i zwiększenie powierzchni użytkowej. Staramy się aby zachować przy tym proporcje i harmonijny wygląd budynku.

Ile to kosztuje?

  • Z kosztami adaptacji projektu domu oraz cenami najczęściej wprowadzanych przez inwestorów zmian  możesz zapoznać się w naszym cenniku.
  • Jeśli masz pytania dotyczące samej adaptacji lub wyboru projektu skontaktuj się z nami -> tutaj.