Zmiana kąta nachylenia dachu

Kiedy wykonujemy zmianę kąta nachylenia dachu?

Najczęściej zmianę kąta nachylenia dachu wykonujemy, gdy wybrany przez klienta projekt domu nie spełnia wymogów warunków zabudowy o dopuszczalnym spadku połaci dachowych. Zmiana nachylenia kąta dachu może być również wprowadzona w projekcie jeżeli inwestorowi zależy na zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza.

W jakich projektach można dokonać zmiany?

W budynkach z klasycznym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia między 30 do 45 stopni zmiana kąta nie wpłynie znacząco na bryłę budynku, jeżeli to zmiana o 5 – 10 stopni.
Jednak nie wszystkie projekty domów nadają się do tego aby w nich dostosować kąt nachylenia dachu do wytycznych warunków zabudowy – w typowych willach miejskich przekrytych dachem wielospadowym o maksymalnym spadku 25-30 stopni zmiana na dach stromy (powyżej 30 stopni) jest bardzo niekorzystna wizualnie i ją odradzamy.

Kiedy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Podobnie jak przy zmianie podniesienia ścianki kolankowej zmianą kata nachylania dachu jest możliwa jeżeli jej zakres jest zgodny z warunkami zabudowy.
Zmiana kąta nachylania dachu zmienia wysokość budynku i jego kubaturę, a to oznacza, że jest zmianą istotną w świetle prawa budowlanego i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiana musi być naniesiona w projekcie na etapie adaptacji.

Jak wprowadzamy zmianę?

W pierwszej kolejności ustalamy jak zmiana wpływa na wysokość budynku czy jest zgodna z warunkami zabudowy. Następnie przedstawiamy klientowi szkic koncepcyjny elewacji po wprowadzeniu zmiany budynku oraz obliczamy zmianę wielkości powierzchni użytkowej. Przy tego typu zmianie ważne jest aby zachować proporcje i harmonijny wygląd budynku.

Ile to kosztuje?

  • Z kosztami adaptacji projektu domu oraz cenami najczęściej wprowadzanych przez inwestorów zmian  możesz zapoznać się w naszym cenniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>