Wybór i kupno działki budowlanej

5 ważnych kroków, zanim kupisz idealną działkę

Budujemy dom – decyzja zapadła! – jeśli ta myśl jest Ci bliska, to znaczy, że jesteś na prostej drodze do własnego domu. Podjęcie decyzji o budowie domu rozpoczyna proces, który można podzielić na kilka etapów, a którego końcowym efektem będzie wymarzony dom.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie działki?

1. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja.

Mówi się, że miejsce jest najważniejsze. Bo jest. Wyobraź sobie widok za oknem i pomyśl na czym najbardziej Ci zależy. Czy wychodząc na ogród chcesz się otoczyć zielenią, czy kochasz wolne przestrzenie i rozległe krajobrazy? A może bezpiecznie czujesz się w bliskim otoczeniu innych domów i lubisz nawiązywać relacje z sąsiadami? Kiedy odpowiedź na te pytania staje się oczywista, szukaj działki najbliższej swoim wyobrażeniom.

2. Strony świata, czyli gdzie jest słońce?

Sytuowanie domu na działce rządzi się swoimi prawami. Zasadą jest aby najbardziej atrakcyjne pod względem nasłonecznienia strony południowa i zachodnia działki były zarezerwowana dla części dziennej domu. Wschód to dobry kierunek dla sypialni, jeśli lubisz aby budziły cię poranne promienie słońca. Po stronie północnej warto lokalizować pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż czy kotłownia . Kuchnię, w której często jest gorąco, warto również przewidzieć od mniej słonczej strony.
Trzymając się powyższych zasad ideałem byłoby aby działka miała wjazd od północy.

Nie zawsze jednak wybrana działka i wjazd na nią będą książkowo sytuowane względem stron świata. Wówczas projekt domu i rozplanowanie jego pomieszczeń można tak dopasować do działki, aby zapewnić komfort mieszkania i użytkowania. Warto przed zakupem działki skonsultować jej potencjał z architektem.

3. Warunki zabudowy, czyli kto komu stawia warunki.

Optymalnie jest, kiedy działka którą chcesz kupić jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Informację o tym uzyskasz w Urzędzie Gminy, stosownym dla danej lokalizacji. Wytyczne zawarte w Planie dla konkretnej nieruchomości, określają precyzyjnie takie zagadnienia jak: rodzaj zabudowy, wysokość zabudowy, ilość kondygnacji, maksymalną powierzchnię zabudowy, sposób skomunikowania, sposób zapewnienia mediów, linie zabudowy, lokalizację stref ochrony konserwatorskiej i wiele innych. Oznacza to, że budując na danym terenie dom musisz spełnić wszystkie warunki zawarte w planie.

Może się okazać na przykład, że choć całe życie marzyłeś o nowoczesnej architekturze domu, wybudowanie takiego budynku na działce, którą zamierzasz kupić, będzie zwyczajnie nie możliwe. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do zapisów Planu, najlepiej skonsultuj się z architektem.

A co jeśli działka nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

4. Decyzja o Warunkach Zabudowy

W takim wypadku należy w tym samym Urzędzie sprawdzić jakie przeznaczenie ma teren, na którym znajduje się wybrana działka. Jeżeli dany teren, zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jest przeznaczony pod zabudowę, wtedy można wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Co ważne! Aby wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy nie musisz być właścicielem terenu. Warto więc jest uzyskać decyzję przed zakupem nieruchomości, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeszkód aby zrealizować na niej naszą wymarzoną inwestycję. Przygotowanie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy pomoże przygotować dla Ciebie nasz architekt, zapytaj o szczegóły.

Pamiętaj, że tylko na działkach, które posiadają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na działkach, dla których jest możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy – inwestycja budowy domu będzie możliwa.

5. Uzbrojenie działki, czyli co nas łączy ze światem.

Istotną rzeczą jest dostęp działki do mediów, tzw. sieci wodociągowej, elektrycznej czy gazowej. Idealną sytuacją jest gdy wybrana działka ma dostęp do wszystkich sieci zlokalizowanych w drodze. Minimalizuje to długości doprowadzanych do budynku sieci, a co za tym idzie, koszt ich wykonania.
Brak bezpośredniego dostępu do wody, energii elektrycznej, gazu czy kanalizacji może okazać się kosztowne. W takich przypadkach konieczne może bowiem stać się wybudowanie fragmentu sieci zapewniającej dostęp do niezbędnych mediów, na własny koszt. Nie bez znaczenia są wówczas same wymiary oraz topografia działki. Sprawdź przed zakupem, jakie możliwości przyłączenia do sieci będzie miała Twoja działka.

Aby mieć pewność, że wybór działki będzie pierwszym udanym krokiem do własnego domu skorzystaj z naszego doświadczenia i wsparcia. Dobra decyzja kupna właściwej działki na pewno zaoszczędzi Ci wiele rozterek, a w końcowym rozliczeniu sporo pieniędzy.

  • Jeśli masz pytania dotyczące samej adaptacji lub wyboru projektu skontaktuj się z nami -> tutaj.
  • Z kosztami adaptacji projektu domu oraz cenami najczęściej wprowadzanych przez inwestorów zmian  możesz zapoznać się w naszym cenniku.